KRST

Krst detí

Drahí rodičia! Sme radi, že plánujete krstiť Vaše dieťa. Stane sa tak Božím dieťaťom a členom Katolíckej cirkvi.

Prosíme Vás, ako súčasť prípravy na krst, si vo vlastnom záujme  pozorne prečítajte všetky informácie uverejnené na tejto stránke.

Čas krstu: spravidla  v prvú nedeľu v mesiaci po svätej omši a ak sú relevantné dôvody, tak aj v iný termín – podľa dohody a aktuálnych možností.

Postup pri prihlasovaní dieťatka na krst:

1) POŽIADAŤ O KRST

Požiadať o krst treba e-mailom alebo telefonicky.

2) ABSOLVOVAŤ STRETNUTIE S KŇAZOM PRED KRSTOM

Presný čas a miesto stretnutia si dohodnete s kňazom. Poučenia sa spravidla zúčastňujú obidvaja rodičia, prípadne aspoň jeden rodič. Na tomto stretnutí sa dohodne aj termín krstu.

3) SLÁVIŤ SAMOTNÝ OBRAD KRSTU

Počas obradu sa aktívne zapájať a za dieťa vyznať úprimne vieru v Boha, čiže na jednotlivé otázky kňaza odpovedať  „Zriekam“ a  „Verím“. Rodičia a krstní rodičia pri krste seriózne sľubujú urobiť všetko, aby kresťanskú vieru dieťaťu sprístupnili a ako živú aj odovzdali.
 Podľa možností priniesť na obrad bielu košieľku a sviečku. Ako vyzerá priebeh obradu nájdete napríklad na tomto odkaze.

Všeobecné podmienky pre udelenie krstu   (por. CIC 849 – 878):

RODIČIA (alebo aspoň jeden z rodičov)

– sa zaručia, že budú dobrým príkladom pre svoje dieťa v praktizovaní kresťanskej viery a v dodržiavaní Božích prikázaní

– ich život zodpovedá kresťanskému presvedčeniu: vedú slušný život, ak je to možné tak žijú v cirkevne uzavretom manželstve, modlia sa, zúčastňujú sa na bohoslužbách, ak je to možné tak pristupujú ku sviatostiam

– naučia dieťa základné kresťanské modlitby, takisto modliť sa vlastnými slovami

– budú učiť dieťa vnímať Boha cez: Bibliu, kresťanské knihy a filmy, prírodu, situácie života, rodičovskú lásku, bohoslužby, kostol, spoločenstvo veriacich

–  prihlásia dieťa už od 1. ročníka ZŠ na Náboženskú výchovu

– privedú dieťa ku svätému prijímaniu a ku sviatosti birmovania

KRSTNÍ RODIČIA (alebo len rodič):

– vek minimálne 16 rokov

– prijali sviatosť birmovania

– zaručia sa, že budú príkladom pre krstné dieťa v oblasti kresťanskej viery a dodržiavania Božích prikázaní
 – vedú životný štýl, ktorý je primeraný kresťanskému presvedčeniu: vedú slušný život, ak je to možné tak žijú v cirkevne uzavretom manželstve, ak sú slobodní tak žijú ako slobodní a nie vo voľnom zväzku, vedú aktívny život kresťanov, modlia sa, zúčastňujú sa na bohoslužbách, ak je to možné pristupujú ku sviatostiam

Často kladené otázky

Môžeme krstiť u Vás, keď nie sme z Vajnor? Áno. V takom prípade budete potrebovať prepustenie ku krstu z vlastnej farnosti.

Aké meno má mať dieťa pri krste? – Najlepšie, aby to bolo meno, ktoré sa nachádza v abecednom zozname svätých dostupnom napr. na webovej stránke zivotopisysvatych.sk.  Tu sa dozviete niečo poučné a zaujímavé nie len o patrónovi Vášho dieťaťa, ale aj o Vašom krstnom či birmovnom patrónovi.

Kde môžeme zohnať košieľku a sviečku?– Stačí zadať do internetového prehliadača : krstná košieľka a krstná svieca.

Je nutné aby si obidvaja rodičia priali krst dieťaťa? – Nie, stačí, keď o krst žiada len jeden rodič a ten druhý to akceptuje. Rodič, ktorý len toleruje krst sa nemusí zúčastniť poučenia pred krstom.

Ako dlho trvá obrad? – cca 30 minút.

Musia byť krstní rodičia dvaja? – Stačí jeden.

Musia sa krstní rodičia zúčastniť poučenia? Nemusia. Ale treba ich, ak sa bude dať,  oboznámiť s obsahom stretnutia.

Môže byť krstným rodičom aj niekto, kto nespĺňa hore uvedené podmienky? – Tieto osoby síce nemôžu byť krstnými rodičmi, ale vo veľmi výnimočných prípadoch, môžu byť tzv. svedkami krstu. V takom prípade ale aspoň jeden rodič musí spĺňať podmienky a garantovať náboženskú výchovu dieťaťa.

Môžeme dať dieťa pokrstiť, aj keď ako rodičia nespĺňame vyššie uvedené podmienky? – Krst Vášho dieťatka môžete brať ako vynikajúcu príležitosť, urobiť pre to, čo sa dá, aby ste tie podmienky spĺňali. Napríklad existujú mnohé povzbudivé prípady, že sa rodičia v súvislosti s krstom dieťaťa rozhodli uzavrieť manželstvo pred Bohom, alebo začali po krste dieťatka chodievať na sv. omše a pod. Ak toto všetko z Vašej strany nie je nateraz realizovateľné, je možné dieťa pokrstiť, ale v tom prípade musí krstný rodič spĺňať podmienky, pretože aj on berie na seba pred Bohom zodpovednosť za náboženskú výchovu dieťaťa.

Ako prebieha krst? Informácie o tom nájdete napríklad na tejto stránke.

Prajeme Vám veľa Božieho požehnania a radosti pri výchove Vášho dieťatka.

Krst dospelých

Dospelí sa na krst pripravujú zvyčajne 1 rok. Tento čas prípravy sa nazýva katechumenát. Počas tohto obdobia katechumeni absolvujú 1x za 2 týždne stretnutie na fare, kde sa preberajú jednotlivé pravdy kresťanskej viery. Stretnutie trvá cca 60 minút. Spolu je to cca 15 stretnutí.

Súčasťou prípravy je takisto pravidelná účasť na nedeľných svätých omšiach v našej farnosti.

Najbližšie bude možnosť sa prihlásiť v priebehu mesiaca september.

Máme úprimnú radosť z každého nového kresťana.